Tydzień Bibliotek

KRZYSZTOF KOZIOŁEK

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek – 13 maja w piątek – w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą miało miejsce spotkanie z autorem kryminałów – Krzysztofem Koziołkiem,

 

 

zdjęcie: archiwum autora

 

głównym przedstawicielem w Polsce nurtu tzw. kryminału skandynawskiego, w szerokim świecie znanego z takich nazwisk jak Stieg Larsson, Henning Mankell, Karin Fossum czy Jo Nesbø. Autor (rocznik 1978, z wykształcenia budowlaniec i politolog, z zawodu dziennikarz, pasjonat górskich wędrówek) ma w dorobku trzy wydane powieści sensacyjno-kryminalne: „Droga bez powrotu” (2007), „Święta tajemnica” (2009) i „Miecz zdrady” (2010) oraz powieść kryminalno-sensacyjną w odcinkach, publikowaną w Internecie „Zemsta absolutna”. Za swoją twórczość został nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (2009), zgłoszony do „Paszportu Polityki” (2010) oraz uhonorowany Lubuską Nagrodą Literacką dla najbardziej obiecującego lubuskiego pisarza (2011).

 

Nasz gość bardzo interesująco opowiadał między innymi o tzw. kryminale skandynawskim na świecie i w Polsce, a także o różnych sposobach pisania powieści kryminalnej. Otwarcie mówił o chwytach marketingowych stosowanych w książkach, o okolicznościach w jakich potrafią zaskoczyć go pomysły na fabułę i o zabawnych sytuacjach związanych z przypadkową zbieżnością nazwisk swoich książkowych bohaterów z prawdziwymi osobami.

 

Ciekawymi elementami spotkania były również prezentacja multimedialna oraz krótki fragment nagrania w wersji audio jednej z powieści autora.

 

Kameralna atmosfera sprawiła, że czytelnicy podsunęli autorowi kilka intrygujących i zabawnych tematów i wątków … być może do kolejnych książek.

 

Na pamiątkę spotkania z kostrzyńskimi czytelnikami, młody powieściopisarz – zielonogórzanin z urodzenia, mieszkaniec Nowej Soli i wzorowy kibic żużla – otrzymał koszulkę … gorzowskiego klubu żużlowego, co zostało przez autora przyjęte z uśmiechem na twarzy i komentarzem: „W klasyfikacji generalnej na oryginalny prezent dla autora, Kostrzyn nad Odrą objął prowadzenie. Ba, podejrzewam, że raczej nieprędko opuści fotel lidera.”

 

Wielbicieli kryminałów serdecznie zachęcamy do lektury powieści Krzysztofa Koziołka, które są dostępne w naszej bibliotece.